Lise Öğrencileri İçin

lise1İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü nerededir? Ulaşım nasıl sağlanır?

Bölümümüz İstanbul Avcılar’ dadır. Avcılar, İstanbul’ un batısında, Bakırköy’e 15 km. uzaklıktadır. Kampus E-5 yolunun üzerinde olup, Metrobüs hattının son durağı kampus içerisindedir. Kampusa ulaşım metrobüs ile rahat ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 

lise4Yurt olanakları nelerdir?

İstanbul genelinde öğrencilerin kalacağı devlet yurtlarının kapasitesinin kısıtlı olması özellikle yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizi ilgilendiren bir konudur. Kredi ve yurtlar kurumuna bağlı olarak İstanbul’un çeşitli semtlerinde devlet yurtları bulunmaktadır. Kampus içerisinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı kız ve erkek yurtları bulunmaktadır. Yurt binaları iki grup halinde olup birinci grup E-5 yoluna yakın, odaları 4’er kişilik olan 3 bina, ikinci grup ise 2, 3 ve 4′ er kişilik odaları bulunan göl tarafındaki 3 binadır. Bu yurtların yanı sıra Avcılar ve çevresinde özel yurtlar ile okula yaklaşık 2 km. mesafede Kredi ve Yurtlar Kurumu’ na bağlı Parseller Atatürk Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.

lise2Eğitim dili nedir?

Bölümümüzün eğitim dili %30 İngilizce’ dir. Zorunlu hazırlık programı mevcuttur.

 

lise5Çift ana dal ve yan dal programları ne demektir?

Çift ana dal / yan dal programları ile Endüstri Mühendisliği bölümünde okurken, aynı anda başka bir bölümden de dersler alarak çift diploma ile yada sertifika ile mezun olma olanağını sunulmaktadır. Birinci sınıfın sonunda, başvuran öğrenciler, tercihlerine ve not ortalamalarına bakılarak, Mühendislik fakültesindeki diğer bölümlerde (Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği …) çift ana dal veya yan dal yapma hakkı kazanmaktadırlar. Çift ana dal, ilgili bölümün derslerinin büyük bir kısmını alınması ile, sonunda başarılı olunduğunda Endüstri Mühendisliği diplomasının yanı sıra bu bölümün de diplomasının alındığı programdır. Yan dal programında ise yan dal yapılan bölümün ana dersleri alınarak öğrenciye bir yan dal sertifikası verilir.

lise6Staj yapmak zorunlu mudur?

Evet, 10 gün atölye, 20 gün bilgisayar ve 20 gün Endüstri Mühendisliği stajı yapılarak, 4 sene içerisinde toplam 50 gün staj zorunluluğu vardır.

 

lise74 seneden önce bitirebilir miyim?

Hayır, 4 seneden önce ders planındaki dersleri tamamlama olanağı yoktur.

 

lise8Sınıfta kalma var mıdır?

Evet, ardı ardına iki döneminin de genel not ortalaması (birinci sınıftan itibaren aldığı tüm derslerin not ortalaması) 1.8′ in altında kalan öğrenciler yeni ders alamaz, sadece başarısız oldukları dersleri tekrar alarak, sınıf tekrarı yaparlar.

lise9Bölümde kaç öğrenci var?

Toplam yaklaşık 250 öğrencimiz vardır.

 

lise6_0Mezun olduktan sonra hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?

Mezun olduktan sonra Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Sistem Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Lojistik Yönetimi, İşletme yüksek lisansları yapılabilir. Mezunlarımız arasında, Endüstri Mühendisliğinin temel konularından optimizasyon ve simülasyon ile alakalı olduğundan Moleküler Biyoloji alanında yüksek lisans yapan bile vardır.

Endüstri Mühendisliği ile İlgili Bazı Videolar:

YouTube Preview Image

 

Disney’ de Endüstri Mühendisliği