Makina Mühendisliği Bölümü Tarihçesi

Temel bilimlere hakim, problem tanımlayıp alternatif çözüm yolları bulabilen, toplumun ihtiyaçlarına ve çevreye duyarlı, teknolojik gelişmeleri takip eden, öncelikle Türkiye’nin teknolojik ihtiyaçlarına cevap verebilecek Makina Mühendisleri yetiştirmeyi, aynı zamanda da temel ve uygulamalı mühendislik konularında uluslararası düzeyde araştırmalar yapmayı, üretilen bilgi ve teknolojinin niteliği ve niceliğinin toplumun yararını gözeterek planlanmasını özendirmeyi misyon edinmiş Makina Mühendisliği Bölümü 1989 yılında kurulmuş olup ilk öğrencilerini 1989-1990 eğitim-öğretim yılında almıştır. Genel ahlak kurallarına ve mühendislik etiğine uygun davranmak, öğrenci odaklı eğitime önem vermek, eğitim ve öğretim planlamasında günümüzün ve geleceğin teknolojik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak temel değerlerini benimsemiş Makine Mühendisliği Bölümü İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi`nin 13 bölümünden biridir.

Makine Mühendisliği Bölümü kurulduğu 1989 yılından itibaren, Makina Teorisi ve Dinamiği, Enerji, Konstrüksiyon, Makina Malzemesi ve İmalat Teknolojisi olmak üzere 4 Anabilim Dalı altında çalışmalarını yürütmektedir.

Makine Mühendisliği Bölümünün laboratuvarlarındaki temel deney cihazları 1995 yılında tamamlanmış olup şu an ısı transferi, akışkanlar mekaniği, mukavemet, malzeme ve elektrik deneylerinin yapıldığı Makina Laboratuvarlarının yanısıra nümerik kontrollü torna, freze, üç boyutlu ölçme cihazı ve robotlardan kurulu Bilgisayarla Bütünleşik Üretim laboratuvarı da mevcuttur. 2005 yılında kurulan ve Endüstri Mühendisliği ile ortak kullanılan 30 bilgisayar kapasiteli Bilgisayar Laboratuvarı, öğrencilere yönelik Catia ve Auto-Cad benzeri bilgisayar destekli yazılım programları için eğitimler düzenlemek ve bilgisayar kulanımının gerekli olduğu dersleri yürütmek amacıyla kullanılmaktadır.

Makine Mühendisliği Bölümünde, 1989 yılından beri lisans eğitimi yanında yüksek lisans ve doktora eğitimi de vermektedir.

09/03/2010
2270 defa okundu

Mühendislik Fakültesi Avcılar Kampüsü
34320 Avcılar - İstanbul
Tel: 0 (212) 473 70 00